پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز
تبلیغات

۱۴۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

به گزارش "پاتاق نیوز" محمدلاو حبیبی که سرایدار یکی از مدارس پاوه است، با آوردن برف از ارتفاعات شاهو و گردنه تته؛ آن را در بین نمازگزاران و روزه داران این شهر توزیع می کند.وی که از اخبار منتشره در شبکه های اجتماعی گله مند است؛ گفت: من فقط به خاطر مردم و اینکه به هنگام افطار بتوانند آب و دوغ سرد بنوشند اقدام به تهیه و توزیع برف در بین آنان بطور رایگان کردم.
محمد لاو رحیمی افزود: فروختن برف کیلویی 10 هزار تومان اصلا واقعیت ندارد و بنده بعد از دو مرحله توزیع رایگان برف در بین مردم و نمازگراران پاوه ای دو مرحله هم برف را به جوانرود برده و بدون وزن و ترازود هر نایلون پنج تا هفت کیلوگرمی به دو هزار تومان فروختم.
وی همچنین گیاهان خوشبوی کوهستان شاهو را به همراه برف می آورد و به مردم هدیه می دهد.
شهرستان پاوه با بیش از 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب کرمانشاه واقع شده که در کوه های شاهو و دالانی آن تا اواخر مرداد هم برف وجود دارد.


به گزارش "پاتاق نیوز" شاهرخ پارسا روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: از فردا شاهد وزش بادهای شدید در سطح استان خواهیم بود که این پدبده منجر به ایجاد گرد و غبار می شود.به گفته وی، این گرد و غبار در شهرستان های مرزی استان کرمانشاه بیش از سایر نقاط نمود پیدا خواهد کرد.
مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه پیش بینی کرد که هوای نقاط مختلف استان از فردا تا روز چهارشنبه غبارآلود شود.
کیفیت هوای کرمانشاه روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در وضعیت بحران قرار داشت.
از ابتدای سال جاری تاکنون، هوای کرمانشاه 9 روز در حالت هشدار و یک روز در حالت اضطرار و دو روز در وضعیت بحران قرار داشته است.
شهروندان کرمانشاه در سال 94 هم، 36 روز در هوای خارج از استاندارد نفس کشیدند که 33 روز آن شرایط هشدار و سه روز هم وضعیت اضطرار را تجربه کردند.
در سال 93 نیز شهر کرمانشاه در مجموع 24 روز هوای غیراستاندارد داشت که 22 روز آن در وضع هشدار، یک روز در وضعیت بحران و یک روز هم در وضع اضطرار قرار داشت.
استان کرمانشاه همانند استان های ایلام و خوزستان، در چند سال گذشته حسابی با معضل ریزگردها و آلودگی هوا درگیر بوده و این وضعیت به ویژه مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب را کلافه کرده است.
این پدیده شوم نه تنها عوارض جسمی زیادی به مردم استان تحمیل کرده که حتی با بستن منافذ برگ های درختان بلوط،‌ بشدت به جنگل‌های زاگرس هم آسیب زده است.

به گزارش "پاتاق نیوز" دکتر ساره محمدی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آمار مربوط به 48 ساعت بوده و تا پایان روز شنبه گزارش شده که مصادف با اوج آلودگی هوای استان در ماه اخیر بوده است.


وی اظهار کرد: از 325 نفر مراجعه کننده به بیمارستان های استان، 10 نفر به دلیل وضعیت جسمانی نامناسب براثر تنفس در هوای آلوده بستری شده اند.
محمدی ادامه داد: افرادی که به مشکلات ریوی، آسم و یا قلبی مبتلا هستند سعی کنند در هوای آلوده از منزل خارج نشوند و در غیر این صورت از ماسک استفاده کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بر نوشیدن مایعات زیاد در افطار تا سحر تاکید کرد و افزود: نوشیدن شیر، مصرف میوه ها و سبزی های تازه در کاهش آثار سوء برجای مانده از ریزگردها در بدن تاثیرگذار است.
کیفیت هوای کرمانشاه روزهای پنجشنبه و جمعه هفته در وضعیت بحران قرار داشت.
از ابتدای سال جاری تاکنون، هوای کرمانشاه 9 روز در حالت هشدار و یک روز در حالت اضطرار و دو روز در وضعیت بحران قرار داشته است.
شهروندان کرمانشاه در سال 94 هم، 36 روز در هوای خارج از استاندارد نفس کشیدند که 33 روز آن شرایط هشدار و سه روز هم وضعیت اضطرار را تجربه کردند.

به گزارش "پاتاق نیوز" فارغ از اینکه منشأ گرد و غبارها از کدام کشور می باشد و چگونه باید حل شود، همزمانی این موضوع با روزهای ماه مبارک رمضان شبهه ای را برای روزه داران و در زمینه صحت روزه داری ایجاد می کند که قابل بررسی خواهد بود.

در حقیقت هرچند که این موضوع باید در دستور چند فوریتی مسئولین قرار گیرد تا یک بار برای همیشه با گرد و غبارهای این چنینی خدا حافظی کرد، در عین حال با توجه به اینکه یکی از مبطلات روزه رساندن گرد و غبار به گلو می باشد نگاهی به نظر مراجع در این خصوص خالی از لطف نمی باشد تا چنین جریاناتی به روند روزه داری مسلمانان آسیبی وارد نکند.

1. منظور از رساندن غبار غلیظ و بخار غلیظ به گلو در هنگام روزه این است که؛ اگر انسان در جایی باشد که گرد و غبار غلیظی ایجاد شود (مثل جایی که مشغول خالی کردن خاک از کامیون هستند)، و از آن غبار استنشاق کند طوری که به حلق او برسد، روزه‌اش باطل است.[1] ضمن این‌که ملاک تشخیص در زیادی غلظت غبار، عُرف است و در صورت شک در مقدار آن، روزه باطل نمی‌شود.

2. بخار غلیظ، روزه را باطل نمى‌کند، مگر این‌که در دهان به صورت آب در آید و آن‌را فرو دهد.[2] البته برخی از مراجع تقلید می‌گویند: بنابر احتیاط واجب، روزه‌دار بخار غلیظ را به حلق نرساند [3]

در نهایت می توان به این نتیجه رسید که رساندن با رسیدن گرد و غبار از جنبه عمدی یا سهوی بودن قابل تشخیص می باشد.

پی نوشت:

...............................................................

[1]. ر.ک: امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج‌1، ص 902، م 1603، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، 1424ق.

[2]. همان، ص 903.

[3]. لنکرانى، محمد فاضل موحدى، احکام جوانان، ص 149، انتشارات امیر قلم، قم، چاپ سى و پنجم، 1427ق؛ سبحانى، جعفر، رساله توضیح المسائل، ص 317، مؤسسه امام صادق(ع)، قم، چاپ سوم، 1429ق؛ مکارم شیرازى، ناصر، رساله توضیح المسائل، ص 254، م 1362، انتشارات مدرسه امام على بن ابى طالب(ع)، قم، چاپ پنجاه و دوم، 1429ق؛ برگرفته از نمایه 40999.

به گزارش "پاتاق نیوز" جمعی از پرسنل شرکتی مخابرات نامه ای اعتراضی تنظیم کرده و با ارسال به مدیریت وبسایت خبری تحلیلی" پاتاق نیوز" ،خواستار انتشار و مطالبه حقوق از دست رفته خود شدند،که "پاتاق نیوز" به وظیفه رسانه ای در احیای حق ، عمل کرده و این نامه را به شرح زیر منتشر می کند:


بسمه تعالی

درخواست چندین ساله پرسنل شرکتی مخابرات به جهت برقراری عدالت اجتماعی و قانون کار  با امتناع وتهدید مکرر مسئواین مبنی بر اینکه اعتراض برابر است با اخراج وتعدیل نیرو مواجه شده که بر خود لازم دیدیم تا این درخواست را رسانه ای نماییم. باشد که به دست مسئولین برسد و اقدامی صورت گیرد:

1-تبدیل وضعیت پرسنل از شرکتی به قراداد اداره وقطع دست واسطه ها

2-طبقه بندی مشاغل با توجه به نوع شغل مدرک تحصیلی وسابفه کار

3-پرداخت اضافه کاری وحق شیفت برابرقانون کار

4-مشخص نمودن  وظیفه کاری هر قسمت وتقسیم کار برابر قانون

5-امکان استفاده از اماکن رفاهی در استان ودیگر استانها که تاکنون در اختیار پرسنل رسمی بوده است

6-عدالت در پرداخت حقوق ودیگر مزایا(همانند بهره وری سالانه –استفاده از تسهیلات بانکی کم سود که تاکنون در اختیار پرسنل رسمی بوده است –تعاونی مسکن وفروشگاه و...)بین پرسنل رسمی وقراردادی

7-پرداخت حقوق وپاداش ماهانه و آخرسال کارکنان با تاریخ مشخص

8- امکان استفاده ازبیمه تکمیلی

9-صدور کارت شناسایی معتبرواحترام کاری به همکاران

10-دوری از هرگونه تبعیض کاری و واگذار نمودن پست وجایگاه سازمانی با حکم معتبر به پرسنل قراردادی

به گزارش "پاتاق نیوز" ثریا قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: میانگین غلظت ریزگردها در هوای کرمانشاه از ساعت ۲۴ شب گذشته در وضعیت استاندارد است.

وی افزود: در حال حاضر نیز غلظت ریزگردها ۱۴۷ میکروگرم بر مترمکعب است که نشان دهنده وضعیت استاندارد است.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه ریزگردها هم اکنون نیز روندی افزایشی ندارند.

قربانی خاطر نشان کرد: هوای کرمانشاه روزهای پنجشنبه و جمعه در وضعیت بحران و شنبه نیز در وضعیت هشدار قرار داشت که پس از ۳ روز به وضع استاندارد رسید.

وی گفت: هوای کرمانشاه از ابتدای امسال ۹ روز ناسالم بوده که ۲ روز آن در وضعیت بحران قرار داشته است.

به گزارش "پاتاق نیوز" مهدی رستمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار کرد: روز گذشته یکی از پرسنل پلیس فرودگاه کرمانشاه مستقر در گیت بازرسی ترمینال پروازهای خارجی، در حین چک و کنترل بار همراه و غیر همراه مسافران به مقصد استانبول به محتویات چمدان مسافری که مقیم کشور انگلستان شهر منچستریونایتد بود مشکوک شد.

وی تصریح کرد: پس از بررسی تکمیلی و قرار دادن مجدد چمدان بر روی دستگاه ایکس‌ری مشخص شد که کف چمدان  مذکور حاوی جاسازی است و بایستی شکافته شود که متهم با دیدن این صحنه اقدام به فرار کرد، اما با هوشیاری و سرعت‌العمل پلیس فرودگاه دستگیر شد.

این مقام انتظامی بیان کرد: در ادامه محل جاسازی شکافته شد و مقدار 10 کیلو و 300 گرم موادمخدر از نوع تریاک که به طرز بسیار ماهرانه‌ای در کف و جدار چمدان جاسازی شده بود کشف و ضبط شد.

رستمی افزود: در همین خصوص پرونده مقدماتی تشکیل و متهم به همراه مواد مکشوفه برای سیر مراحل قانونی تحویل پلیس مبارزه با موادمخدر استان گردید.

به گزارش "پاتاق نیوز" عباس سجادی راد صبح امروز شنبه در جلسه تنظیم بازار شهرستان کرمانشاه که با حضور جمعی از مسئولان در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: در سال های گذشته نمایشگاه های مواد غذایی به مناسبت ماه رمضان در سطح استان بر پا می شد که این موضوع منتفی و فروشگاه های بزرگ زنجیره ای برای تهیه مواد غذایی جایگزین آن شد.

وی با اشاره به تعیین قیمت زولبیا بامیه و اعلام نرخ آن از طریق رسانه ها تصریح کرد: در حال حاضر هر کیلو زولبیا بامیه درجه یک با قیمت ۹۵۰۰ و درجه ۲ با قیمت ۸ هزار تومان عرضه می شود، ضمن اینکه قیمت حلیم نیز تغییری نکرده و براساس مصوبات قبلی یعنی ۶ هزار تومان توزیع می شود.

معاون بازرسی و نظارت شازمان صنعت و معدن استان کرمانشاه از ذخیره سازی مناسب و کافی گوشت قرمز و مرغ منجمد از طریق شرکت های دام استان خبر داد و گفت: مرغ زنده با توجه به سطح جوجه ریزی در فصول خاص و قیمت نهاده ها نوساناتی دارد و در جلسه تنظیم بازار سال گذشته مصوب شد اگر قیمت مرغ به ۸ هزار تومان رسید مرغ منجمد عرضه کنیم اما قیمت به میزان مذکور نرسید.

سجادی راد ابراز داشت: اکنون قیمت مرغ در شهر کرمانشاه یکسان نیست و گاها ۶ هزار و ۸۰۰ تومان و در مواردی ۷ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می شود.

وی گفت: عرضه مرغ منجمد در صورت افزایش قیمت مرغ خواهد بود اما تاکنون قیمت آن به ۸ هزار تومان نرسیده است.

سجادی راد اشاره ای نیز به افزایش قیمت ناگهانی خرما طی روزهای اخیر از ۲ هزار به ۴ هزار تومان داشت و گفت: طی ۲ سال گذشته کاهش تولید خرما در مناطق گرمسیری استان را داشته ایم و ذخیره سازی لازم نیز وجود نداشته و یا اندک بوده است و در حال حاضر نیز خرماهای ذخیره شده کیفیت مناسبی ندارند.

معاون بازرسی و نظارت شازمان صنعت و معدن استان کرمانشاه در ادامه بیان کرد: نظارت بر کیفیت و بهداشت نانوایی ها نیز شدت یافته و باید فضای رقابتی در مراکز آزاد پز ایجاد کرد که نان با کیفیت تولید کنند.

سجادی راد با تاکید جدی در خصوص حل مسئله کشتارگاه های گوشت از تولید تا مراکز عرضه اظهار داشت: کشتارگاه ها نباید در اختیار شهرداری و شورای شهر باشد و بر اساس تاییدات اداره کل دامپزشکی مشکل عمده تامین و عرضه گوشت از محل دام تا کشتارگاه و عرضه آن در بازار وجود دارد که در حل آن باید اهتمام داشت.

به گزارش "پاتاق نیوز" حجت الله جهانبخشی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: توسط نیروهای داوطلب سازمان آتش نشانی تعداد ۶۰۰۰ ماسک فیلتر آلودگی بین شهروندان کرمانشاهی توزیع می شود.

وی افزود: این نیروها در پایگاه های تعریف شده در سطح شهر مستقرند و این ماسک ها را بین شهروندان توزیع می کنند.

جهانبخشی گفت: پایگاه های سازمان آتش نشانی در محل هایی چون بازار، سه راه نواب، میدان مصدق و میدان فردوسی بوده و نیروهای داوطلب علاوه بر توزیع ماسک، در صورت نیاز به شهروندان خدمات امدادی نیز ارائه می کنند.

 مدیر عامل آتش نشانی کرمانشاه اظهار داشت: این ماسک ها به دستور شهردار و توسط سازمان آتش نشانی برای رفاه حال شهروندان توزیع می شود.

جهانبخشی تاکید کرد: با توجه به حجم بالای آلودگی، شهروندان خصوصا سالمندان و کودکان از سفرهای درون شهری غیر ضروری پرهیز کرده تا برای خود و دیگران مشکل ایجاد نکنند.

به گزارش "پاتاق نیوز" به نقل از پایگاه خبری پلیس، علی‌رضا مرزبانی گفت: در پی اعلام خبری در شهریور ماه سال 1391 درخصوص کشف جسد مرد مجهول‌الهویه حدودا 25-30 ساله که تمامی اعضای بدن وی سوخته و قابل شناسایی نبوده، با گذشت چهار سال از وقوع حادثه و مختومه شدن پرونده موضوع کشف جسد در دستور کار پلیس آگاهی شهرستان صحنه قرار گرفت.

این مقام انتظامی بیان داشت: در بررسی میدانی و تحقیقات همه‌جانبه مشخص شد یک روز قبل از کشف جسد فرد متوفی را به همراه دو نفر با هویت معلوم مشاهده شده و پس از کشف جسد، نامبردگان از روستای محل سکونتشان واقع در حوزه بخش دینور متواری و به یکی از شهرستان‌های مرکز کشور عزیمت و در این شهرستان ساکن شده‌اند.

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: با کسب اطلاعات موثق و مستدل مبنی بر دست داشتن نامبردگان در قتل فرد متوفی با هماهنگی مرجع قضایی و اخذ نیابت عوامل پلیس آگاهی به شهرستان محل اختفای نامبردگان اعزام شدند.

وی افزود: ماموران انتظامی شهرستان با احصای آدرس محل اختفای یکی از متهمان و با انجام عملیات تعقیب و مراقبت، نهایتا موفق به دستگیری متهم شده که پس از دلالت وی به پلیس آگاهی شهرستان صحنه و انجام بازجویی فنی صورت گرفته، نهایتا نامبرده که با مستندات و شواهد غیرقابل انکار مواجه شده بود به قتل شخصی مذکور به همراه دو هم‌دست دیگر اعتراف و انگیزه از جنایت را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تلاش در راستای دستگیری سایر مباشران وقوع قتل ادامه دارد، گفت: با اعترافات دردناک قاتل سنگ‌دل، اکیپ بررسی صحنه جرم به محل وقوع جرم اعزام و با هماهنگی مقام قضایی و حضور بازپرس ویژه قتل شهرستان  اقدامات لازم در خصوص بازسازی صحنه قتل انجام و قاتل پس از تکمیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.