پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز
تبلیغات

به گزارش "پاتاق نیوز"اول اردیبهشت ۱۳۶۰ سالروز گرامی داشت عملیات ظفرمند بازی دراز در ارتفاعات محور سرپلذهاب و به فرماندهی مشترک نیروهای سپاه، ارتش و‌ هوانیروز است.


به همین مناسبت روشنک تکلف پور فعال رسانه ای استان گزارشی را تهیه و در اختیار ما گذاشتند:
از ویژگی ارتفاعات بازی دراز می توان به قله های بلند، شیب های تند، دره های رفیع و... در منطقه اشاره کرد که به مثابه نگین در مثلث سرپلذهاب، گیلانغرب و اسلام آباد می درخشد و بر منطقه تسلط کامل دارد.
در جنگ‌تحمیلی، متجاوزان بعث از بازی دراز به دلیل ارتفاعات منطقه به عنوان دیدبانی برای رصد فعالیت های رزمندگان اسلام استفاده می نمودند و حتی جاده سازی و فعالیت های مهندسی شده ای را انجام داده بودند.
بنابراین در نخستین عملیات نیمه گسترده و مشترک نیروهای رزمنده سپاه پاسدران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی و با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه و در راس آنها خلبان شهید شیرودی برای آزادسازی منطقه و ثبت برگی زرین در تاریخ کشور وارد عملیات بازی دراز شدند و  پس از۸ روز عملیات دلاورانه و رشادت آفرینی به پیروزی نهایی دست یافتند.
عراقی ها از پشتیبانی هوایی یگان خود برخوردار بودند اما نیروهای ایرانی علاوه بر آشنایی و استقرار در قله های منطقه از امتیاز نیروهای تیزپرواز  هوانیروز ارتش به ویژه با فرماندهی شهید علی اکبر شیرازی که در این عملیات به توفیق شهادت دستیافت توانستند به پیروزی عظیمی نائل شوند.
در عملیات بازی دراز تجهیزات رژیم بعث شامل ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، ۳ فروند هواپیما، ۲ فروند هلی کوپتر و ۲ دستگاه ادوات مهندسی آنها منهدم شد و بیش از ۱۵۰۰ نفر از مزدوران بعثی به هلاکت رسیدند و ۷۰۰ نفر از آنها نیز زخمی شدند.
در مقابل ۱۲ دستگاه تانک و نفربر، ۵ دستگاه ادوات مهندسی و...توسط ایران به عنوان غنائم در اختیار گرفته شد.
سرپلذهاب با بیش از ۸۵ هزار نفر جمعیت در هشت سال جنگ‌تحمیلی مورد حمله هوایی، گلوله باران و‌موشک های ارتش بعث قرارگرفته بود و طی این سالها بیش از ۸۵۶ شهید و یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.


بنابراین از یکم ‌اردیبهشت سال ۶۰ به این سو هر ساله بازی دراز معبر و مسند دلدادگانی است که به پاس حرمت خون شهدا و زنده نگه داشتن یاد و خاطرشان جهت تجدید بیعت و میثاق با آرمان انقلاب در ارتفاعات بازی دراز حضور و دل را به عطر مقدس این فضا معنوی مزین می کنند.


سرهنگ ریحانی در گفت و‌گویی ، در خصوص سالروز عملیات بازی دراز در منطقه سرپلذهاب با اشاره به حضور اقشار گوناگون استانی و کشوری اظهار داشت: عملیات ظفرمند بازی دراز یکی از پر افتخار ترین عملیات نظامی در شهرستان سرپل است که برگی زرین بر تاریخ کشور ثبت کرد.


فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه با پیش بینی صعود ۲۰ هزارنفری به ارتفاعات بازی دراز در سالروز این عملیات پیروزمند، افزود: هر ساله جمع کثیری از مردم، خانواده های شهدا، جانبازان و ‌ایثارگران در این صعود معنوی به مشهد شهدای عشق و عرفان و برای عرض ادب و تجدید بیت با آرمان انقلاب و دمیدن روح تازه ای به کالبد کاروان های راهیان نور غرب کشور حضوری خوجوش و گسترده دارند.
وی ابراز داشت: در این راستا برنامه ریزی و‌تدابیر لازم از سوی نهادهای اجرایی مربوطه برای صعود در ارتفاعات این منطقه طی روزهای نهم‌ و‌دهم اردیبهشت ماه از ۳۱ استان کشور و‌ به میزبانی کرمانشاه در نظر گرفته شده است.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه (ص) از تشکیل کارگروه های متعدد در قالب بهداشت و درمان، کمیته اجرایی، اسکان، ترابری، پشتیبانی و‌ اطلاع رسانی جهت ارائه خدمات رسانی هدفمند به ز‌اور یادمان بازی دراز یادگار رشادت و‌لاوری های ۸ سال دفاع مقدس در استان خبر داد.
وی‌ با اشاره به حضور راویان و سخنرانان و‌ مداحان کشوری در مراسم صعود به ارتفاعات بازی دراز یاد آور شد: همچنین ایستگاه های صلواتی و ویژه برنامه های فرهنگی برای این روز اقتدار آفرین در نظر گرفته شده است.
سرهنگ ریحانی در ادامه از این صعود ۲۰ هزار نفری به ارتفاعات بازی دراز به عنوان مانور فرهنگی غرب کشور جهت ترویج فرهنگ‌ایثار، شهادت و دفاع مقدس یاد کرد.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه (ص) اظهار داشت: ارتفاعات بازی دراز پیشانی درخشان اردوهای راهیان نور و مقصد دلدادگان به ارزش های ۸ سال دفاع مقدس است که به عنوان مانور عظیم فرهنگی هرساله عزتمند تر از سال های قبل برگزار می شود.
سرهنگ مراد علی محمدی نیز در گفت و گویی اظهار داشت: یادمان شهدای گمنام « بازی دراز» همزمان با صعود کاروانهای راهیان نور به ارتفاعات بازی دراز در سرپل ذهاب رونمایی می شود.


وی زمان رونمایی از یادمان مذکور را در دهم اردیبشهت ماه اعلام و تصریح کرد: پیکر ۳ شهید گمنام دفاع مقدس در اول اردیبهشت ماه سال ۹۰ در محل یادمان های بازی دراز تدفین شدند که امسال با تخصیص اعتبارات پروژه ساخت حرم مطهر این شهدا در یادمان بازی دراز افتتاح شد.
مدیر کل‌بنیاد حفظ آثار و‌ نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه عملیات بازسازی همه یادمان های استان را در دستور کار این نهاد اجرایی دانست و ابراز داشت: ۷ یادمان  دفاع مقدس و حرم شهدای گمنام در استان با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال  تکمیل می باشد و ۶ یادمان و زیارتگاه شهدا در استان نیز به مرحله بهره برداری رسیده است‌.
وی خاطرنشان کرد: طبق طرح جامعه ای تکمیل و‌ ساخت این یادمان ها دفاع مقدس از سوی ستاد مرکزی راهیان نور کشور در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر کل‌بنیاد حفظ آثار و‌ نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه با گرامی داشت سالروز عملیات بازی دراز در ارتفاعات سرپل ذهاب با دستان توانمند قوای ارتش، سپاه و نیروهای هوایی استان و‌در راس آنها شهید علی اکبر شیرودی فرمانده هوایی عملیات بازی دراز اظهار داشت: براساس پیش بینی صعود ۲۰ هزار نفری زائران ۳۱ استان به ارتفاعات بازی دراز و میزبانی استان کرمانشاه برنامه های فرهنگی متنوعی در راستای ترویج و پاسداری از ارزشهای نظام و انتقال به نسل آینده ساز کشور از سوی سپاه نبی اکرم(ص) کرمانشاه در نظر گرفته شده است.
جعفر همتی ، با اشاره به اهمیت استراتژیکی سرپلذهاب در منطقه اظهار داشت: آزادسازی بازی دراز را یکی از مهمترین دستاورد دوران دفاع مقدس در جبهه های غرب کشور است.
وی تصریح کرد: حضور کاروان های راهیان نور از سراسر کشور به عنوان فرصتی ارزشمند جهت شناساندن ظرفیت های دفاع مقدس غرب کشور و استان کرمانشاه به بازدیدکنندگان است که باید در برگزاری با شکوه تر این مراسم هر ساله تلاش بیشتری داشته باشیم.
همتی از پیش بینی ها برای صعود ۲۰ هزار نفری زوار به ارتفاعات بازی دراز در سرپلذهاب خبر داد و افزود: همزمان با صعود سراسری به بازی دراز، مراسم بزرگداشت شهید علی اکبر شیرودی و نیز مراسم افتتاحیه راهیان نور غرب و شمال غرب در سرپل ذهاب با حضور مسئولان استانی و فرماندهان لشکری و کشوری برگزار می شود.
مشاور عالی استاندار کرمانشاه اظهار داشت: بازی دراز نامی آشنا و نماد ایستادگی و سرافرازی استان در جهان است و استقبال های گسترده در بازدید از این یادمان خود گواهی بر اهمیت جایگاه ویژه این منطقه است.
سرهنگ علی یوسفی راد ، از آمادگی سازمان ادویی و گردشگری راهیان نور کرمانشاه جهت برگزاری بهتر صعود به ارتفاعات بازی دراز در سالروز این عملیات خبر داد و اظهار داشت: پیش بینی شده بیش از ۲۰ هزار نفر از سراسر کشور به مناسبت گرامی داشت سالروز آزادسازی بازی دراز در یادمان شهید شیرودی به میزبانی استان کرمانشاه مشارکت کنند. وی با اشاره به تدراک ویژه برنامه های فرهنگی، فضاسازی و حضور راویان دفاع مقدس در ارتفاعات بازی دراز و خدمات رسانی خادم الشهدا این سازمان، تصریح کرد: استان کرمانشاه با ۷ یادمان از جمله پادگان ابوذر، شهید بهشتی، مرصاد، بازی دراز، شهید دکامی و...در شهرستان های پاوه، سرپلذهاب گیلانغرب، کرمانشاه، قصرشیرن و... هرساله میعادگاه زائران یادمان هشت سال دفاع‌مقدس است. مسئول سازمان اردویی و گردشگری راهیان نور کرمانشاه اظهار‌ داشت: صعود به ارتفاعات بازی دراز فرصت مناسبی در راستای فرهنگ سازی، ‌ترویج، آموزش و انتقال ارزش های دفاع مقدس به ویژه یادمان های غرب و رشادت های این خطه از کشور به نسل جوان است و با توجه به استقبال های گسترده باید جهت برگزاری بهتر مراسم تلاش بیشتری داشته باشیم. امیر یوسف قربانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از برگزاری مراسم ۳۵ سالگرد بزرگداشت سرلشکر علی اکبر شیرودی در محل یادمان بازی دراز واقع در روستای زرین جوب شهرستان سرپلذهاب خبر داد و اظهار داشت: این مراسم با حضور مسئولان کشوری و کاروان های راهیان نور راس ساعت ۱۵ تا ۱۸ پنجشنبه ۹ اردیبهشت ماه برگزار شد. فرمانده پایگاه یکم زرهی هوانیروز کرمانشاه اظهار داشت: صعود ۲۰ هزار نفری زائران بازی دراز از ساعت ۷ صبح جمعه ۱۰ اردیبهشت با حضور علاقمندان و جوانان انقلابی و بسیجی به ارتفاعات یادمان سرپلذهاب‌ آغاز می شود.
مسعود قنبری در گفت و‌ گو با خبرنگار مهر، از ویژه برنامه های متعدد به مناسبت سالروز عملیات بازی دراز در سرپلذهاب با حضور مسئولان استانی و‌ کشوری به همراه زائران ۳۱ استان خبر داد و اظهار داشت: صعود ۲۰ هزار نفری به ارتفاعات بازی دراز با رمز یا زهرا(س) و با مشارکت ۳۱ استان به میزبانی استان کرمانشاه از ساعت ۷ صبح روز ۱۰ اردیبهشت به همراه اقشار و‌کاروان های راهیان نور آغاز می شود.
فرمانده سپاه ناحیه سرپلذهاب افزود: حضور گسترده مردم در یادمان های دفاع مقدس غرب کشور نشان از اهمیت و علاقه به فرهنگ ایثار، شهادت و تجدید بیعت با اهداف و آرمان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
مراسم ویژه صعود به ارتفاعات بازی دراز راس ساعت ۷ صبح روز جمعه ۱۰ اردیبهشت ماه با حضور خیل علاقمندان به شهدا و ارزشهای نظام با شرکت در مراسم و‌ در جوار بارگاه شهدا به تجدید بیعت و‌ میثاق با آرمانهای انقلاب خواهند پرداخت.
سرلشکر دکتر محسن رضایی، دبیر مجتمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان سخنران یادواره شهدای عملیات عزتمند بازی دراز در عصر پنجشنبه و‌ در جوار حرم امام زاده احمد بن اسحاق(ره) می باشد همچنین سردار حاج علی فضلی جانشین ستاد مرکزی راهیان نور کشور و حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری به عنوان سخنران و آهنگران به عنوان مداح کشوری در مراسم حضور دارند.
انجام‌ فضاسازی محیطی یادمان بازی دراز، شهید شیرودی، پایگاه ابوذر با برپایی ایستگاه های صلواتی و ‌پرواز بالگرد در سالروز شهادت شهید علی اکبر شیرودی و گلباران یادمان بازی دراز به همراه توزیع بروشورهای زیارت با معرفت و‌ معرفی یادمان ابوذر، شهید شیرودی و‌ بازی دراز از برنامه های تدارک دیده شده در این روز است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی